Bir Masalın İçindeyim

Hindistan’daki ilk maceralı gün, tıpkı ülkenin her anı gibi sürprizle neticelendi. O berbat girişten geçip bu rahat otele ulaşacağımı asla tahmin etmezdim. Güzel, temiz bir otelde rahat bir gece geçirdik. Sabahleyin ilk iş eski Delhi’ye gitmek oldu. Burada trafik her an iç içe geçmiş düğün konvoyu gibi. Korna seslerinin daha yoğun duyulduğu bir ülke var mıdır bilmem. Rikşalar, taksiler, atlılar, inekler, yalın ayak insanlar, bir renk ve gürültü cümbüşü içinde eski Delhi’ye ulaştık. Hedefimiz Cuma Mescidi. Tam adı Masjid-i Jahān-Numā, bilinen adıyla Jama Camiidir. Şah Cihan tarafından kırmızı kum taşı ve beyaz mermerler kullanılarak yaptırılan camide (1650- 1656) iki minare, dört kule yer almaktadır.

Caminin resimlerini dışardan çektim, içeri gireceğiz, ayakkabılarımızı çıkardık, elimize aldık, herkes öyle yapıyor, biri geldi 300 rupi dedi, neden dedim, kimse para ödemiyor, onlar Müslüman dedi adam. Ben de Müslümanım dedim, olmaz sen ödeyeceksin dedi. Şimdi adam, onlar Hintli, sen yabancısın dese anlayacağım; ama onlar Müslüman diyor. Eee, ben de Müslümanım. Bir süre iddialaştık, adam beni almıyor, ben de bir camiye girerken para ödemeyi reddediyorum. Sonunda adam galip geldi beni almadı, ben de inat ettim para ödemedim, dolayısı ile içeri giremedim, bu seferlik.

Dışarı çıktık, arabaya binip otele döneceğiz, buraya gelirken ödediğimiz paranın iki katını istiyorlar, hayır, dedim. Yürümeye başladım, yoldan geçen bir araba çevirip bineceğim. Hakikaten bir araba durdu, ben fiyat soracağım, gariban sürücü ne isterse vereceğim, kapıda yolumu kesenler kazanacağına o kazansın. Adamcağız daha ağzını açamadan diğerleri başına üşüştü, Hintçe bir şeyler söylediler, seslerin sertliğinden adamı tehdit ettiklerini anladım, gariban, szi onların arabasına binin dedi gitti. Ben tekrar yürümeye başladım ama bırakmıyorlar, hiç yüzlerine bakmadan HAYIR diyorum. Burada öğrenmeniz gereken ilk kelime… Onlar da pes etmiyor, nihayet geliş fiyatımıza yakın bir rakama indiler, biz de peki deyip bindik arabaya.

Hoş bulduk Hindistan…

İçeriği paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir