Yol Hazırlığı

Mevlânâ Celâleddin “Kendinden kendine sefer eyle” diyor. Yol ne getirir, ne gösterir bilinmez. Ben de rotamı Bosna-Hersek’e çevirdim. Visoko, Mostar, Saray-Bosna şeklinde bir yol güzergâhına niyet ettim. “Bismillâh” deyip başladım yol hazırlığına.. Önce sıkı bir araştırma yaptım. Pek çok blok yazarını okudum, bazı yazıların çıktılarını aldım. Gezginlere, özellikle seyahatlerini en ince ayrıntısına kadar paylaşanlara buradan teşekkür ederim. Gerçekten çok yararlı bilgiler edindim. Yaklaşık 45 gün önceden uçak biletlerimizi aldım (ne kadar erken o kadar uygun). Booking.com’dan kalacağımız yerleri ayırttım. Bu arada hatırlatmakta yarar görüyorum, bazı tesisler şehir vergisi ya da KDV olarak ilave ücret talep ediyor, bazıları ücrete dahil diyor. Yine bazı tesislerde nevresim ve çarşaflar ilave ücrete tabii. Elbette ortak banyo ya da özel banyo da tercihe göre dikkate alınması gereken bir başka husus. Kredi kartı bilgilerine ihtiyaç duyulmadan rezervasyon ve ücretsiz iptal seçenekleri de mevcut. Bakalım, tesisler belirtilen özellikleri gerçekten taşıyor mu, göreceğiz.

Seyahat tarihlerinde güzergâh hava durumu önemli, olabildiğince uygun giysiler seçmeye çalıştım. Önce sırt çantası, sonra minik çek çeke karar verdim. Ama bir tarafım hala sırt çantası diyor.

Neden bir turla değil de bireysel seyahati tercih ettiğimize gelirsek, eşim de ben de seyahatin, bir yeri görmekle sınırlı kalmayıp orada yaşayan insanlarla birkaç gün geçirme fırsatı olduğunu düşünüyoruz. Olabildiğince çok şey öğreneceğimiz, tadını çıkaracağımız, hatıralar biriktireceğimiz bir seyahat olması niyetiyle, ben hazırım…

Sevgiyle kalın…

İçeriği paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir